Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hledat na webu

Vážení občané,


připravili jsme pro Vás odpovědi na nejčastější dotazy týkající se provozu hřbitova.
Pokud zde nenaleznete odpověď na svou otázku, neváhejte se obrátit na Správu hřbitova Holešov – osobně nebo telefonicky.

 

Martina Němcová
Telefon: 734 699 766
e-mail: sprava.hrbitova@tasholesov.cz

 

 

1. Jaké jsou typy hrobových míst v Holešově?

Hrobovým místem se rozumí místo na pohřebišti vyhrazené pro uložení lidských pozůstatků nebo zpopelněných ostatků. Na pohřebišti v Holešově máme čtyři typy hrobových míst. 

 

Kostrový hrob - jedná se o hrobové místo určené k uložení rakve do země. Velikost je přibližně 2 m² (jednohrob) nebo 4 m² (dvojhrob). Do jednoho hrobu lze uložit nejvýše dvě rakve nad sebe. Pokud je hrob plný, nové rakve nelze ukládat dříve než po uplynutí tlecí doby, která je v Holešově stanovena na 25 let. Do kostrového hrobu je možné ukládat také urny nebo provádět vsyp zpopelněných ostatků.


Urnový hrob - místo pro ukládání zpopelněných ostatků v úřední schránce (urně). Rozměry urnových hrobů bývají cca 1m2. Kapacita urnového hrobu je omezena pouze jeho rozměry, případně instalovaným hrobovým zařízením (sklípek). Před uložením či vyjmutím každé urny je nutno nejprve provést její registraci na Správě hřbitova. 


Schránka v kolumbáriu - schránka určená k ukládání zpopelněných ostatků v urnách. Je součástí stavby zvané kolumbárium, sestávající z jednotlivých schránek. Kapacita schránky je až 6 uren. Před uložením či vyjmutím každé urny je nutno nejprve provést její registraci na Správě hřbitova.


Hrobka - stavba s podzemním nebo nadzemním prostorem pro uložení lidských pozůstatků. Na rozdíl od kostrového hrobu, kde jsou rakve ukládány rovnou do země, je hrobka vyzděný prostor sloužící k ukládání pozůstatků ve speciálních rakvích. 

 

 

2. Je v Holešově vsypová nebo rozptylová loučka?

Není. V Holešově vsypovou loučku nemáme. Jedná se o pietní místo s upraveným trávníkem a estetickým okolím, určené pro uložení popela bez označení jednotlivých hrobových míst, tato místa jsou anonymní, ale každé uložení je přesně evidováno a lokalizováno. Nejbližší vsypové loučky jsou dostupné v Bystřici pod Hostýnem a ve Zlíně.

 

 

3. Kolik stojí pronájem hrobového místa?

Výše nájemného se stanovuje v souladu s Výměrem Ministerstva financí a je schválena Radou města. Cena nájmu hrobových míst je složena ze dvou položek: nájem pozemku a služby s nájmem spojené.

 

Nájem pozemku činí: 10,- Kč/ m2   a služby: 40,-Kč/ m2    

Cena schránky v kolumbáriu je 3.500,- Kč/ 10 let.   


Nájemní smlouvy na hrobová místa jsou Holešově od roku 2022  uzavírány dle zákona o pohřebnictví na dobu určitou, která je Radou města stanovena na 10 let. V případě, že na hrobě běží tzv. tlecí doba, je dle zákona smlouva uzavřena do konce uplynutí této doby. V případě pohřbu, kdy dochází k  pohřbení do země se smlouva uzavírá a nájem za hrobové místo platí na celou dobu tlecí, tedy na 25 let.


Co se rozumí tlecí dobou? Tlecí doba je zákonem stanovená minimální doba potřebná k úplnému rozkladu tělesných pozůstatků v hrobovém místě. V České republice činí tato doba obecně 10 let, avšak skutečná tlecí doba se může lišit podle konkrétního hřbitova a závisí  na výsledcích hydrogeologického průzkumu. V některých lokalitách může být tlecí doba až 40 let. Na holešovském hřbitově byla na základě stanoviska Krajské hygienické stanice Zlínského kraje stanovena tlecí doba na 25 let.

 

 

4. Mám zájem o pronájem hrobového místa, jak postupovat?

Nejprve si promyslete, o jaký typ hrobového místa máte zájem. Správa hřbitova pronajímá pouze hrobová místa. Pomníky, rámy, sochy a další prvky, obecně je nazýváme hrobové příslušenství, jsou majetkem nájemce a v případě ukončení nájmu je nutno veškeré hrobové příslušenství odstranit. U schránky v kolumbáriu nájemce nemá povinnost odstranit příslušenství ani popisek na desce. 


Naše doporučení: Dostavte se na Správu hřbitova a dle vašich požadavků se v klidu domluvíme na tom, jaké hrobové místo bude pro Vás nejvhodnější.   

 

 

5. Jaké jsou možnosti úhrady nájemného?

  1. Bankovním převodem
  2. Hotově nebo platební kartou v kanceláři Správy hřbitova

Naše doporučení: Pokud jdete platit fakturu v hotovosti a víte předem částku, nachystejte si hotovost předem. 

 

 

6. Kdo může zaplatit nájemné?

Kdokoliv. Zaplacením nájemného ale nevznikají jeho plátci k danému hrobovému místu žádná práva ani povinnosti, ty má stále nájemce hrobového místa.  

 

 

7. Může mít jedno hrobové místo více nájemců?

Ano, ale není to příliš vhodné. Praktičtější je, když má hrobové místo jen jednoho nájemce. Při vyřízení záležitostí vyžadujících souhlas nájemce (prodloužení nájemní smlouvy, úprava hrobového místa, uložení urny apod.) je totiž třeba podpis všech nájemců. 


Naše doporučení: Pro usnadnění  situace si vzájemně nebo jen jednomu z nájemců udělte plnou moc k vyřizování záležitostí souvisejících s nájmem hrobového místa.

 

 

8. Chci převést nájem hrobového místa na jinou osobu, jak postupovat?

Dostavte se oba (původní i nový nájemce) s platnými občanskými průkazy do kanceláře Správy hřbitova, kde  vyplníte a podepíšete  formulář o převodu hrobového místa s novým nájemcem bude sepsána nová Smlouva o nájmu hrobového místa. Převod je možné realizovat i na základě úředně ověřené plné moci jedné či obou stran.


Naše doporučení: Pokud dochází k přenechání hrobového zařízení na hrobovém místě, je  třeba vyřídit případný odkup ještě před převodem hrobového místa.

 

 

9. Chci ukončit nájem hrobového místa, jak postupovat?

Pokud se jedná o schránku v kolumbáriu, stačí na Správě hřbitova podepsat Dohodu o ukončení nájmu hrobového místa a vypsat formulář o vyjmutí uren.


V případě urnového či kostrového hrobu nebo hrobky, je záležitost výrazně složitější a nákladnější, neboť je třeba odstranit veškeré hrobové zařízení.
Rozhodnete-li se nájemné ukončit a hrob zlikvidovat (či přesunout), nejprve na Správě hřbitova podepíšete Dohodu o ukončení nájmu hrobového místa. Do tří měsíců od podpisu Dohody je nájemce povinen hrobové zařízení odstranit. Zároveň si vyřídíte Souhlas správy hřbitova, potřebný k likvidaci a odvozu hrobového zařízení, kde uvádíte i název a adresu firmy, která vám likvidaci provede.  
Dále je nutno vyjmout veškeré uložené urny a vypsat Souhlas s vyjmutím urny. Ostatky uložené v rakvích jsou po uplynutí tlecí doby považovány za zetlelé a mohou být v hrobovém místě ponechány.


Naše doporučení: Zaplacený nájem se při zrušení hrobového místa nevrací, proto je dobré hrobové místo zrušit před uplynutím doby, na kterou máte podepsanou nájemní smlouvu, ale  ještě před podepsáním a zaplacením nájemní smlouvy na další období.  

 

 

10. Mohu na velkém hrobovém místě zařídit pouze malý urnový hrob?

Výstavba každého hrobového zařízení podléhá schválení Správy hřbitova. Výstavba menšího hrobového zařízení na velkém místě bývá zpravidla povolena, pokud by tím nedošlo k výraznému narušení rázu daného oddělení, především přední i zadní rámy hrobu musí být vystavěny tak, aby byly v jedné přímce s rámy sousedních hrobů. V této vyznačené ploše pak může být vybudován urnový hrob. Nájemné je hrazeno z celé plochy hrobového místa, nikoli jen ze zastavěné části.

 

 

11. Je možné nechat dvouhrob rozdělit na dvě hrobová místa?

Ano, je. Rozdělení nebo naopak slučování hrobů schvaluje Správa hřbitova. Dvouhrob lze rozdělit na dva jednohroby, ale nejlépe vždy před podepsáním a zaplacením smlouvy na další období a  pouze v případě, že ke všem takto vzniklým hrobovým místům bude zajištěn přístup.  

 

 

12. Plánuji provádět úpravy na hrobovém místě, potřebuji povolení Správy hřbitova?

Pokud plánujete větší úpravy na hrobovém místě, je potřeba získat souhlas Správy hřbitova. V žádosti se uvádí termín prací a firma, která úpravy provede – práce je možné provádět i svépomocí. Po dokončení prací je samozřejmě nutné uvést okolí hrobu do původního stavu.


Kdy je souhlas potřeba:


Kdy souhlas není potřeba:


Naše doporučení: S předstihem si ověřte, zda kamenická firma, které jste zadali práci, má povoleni k vjezdu na hřbitov. Pokud nemá, musí si o povolení na Správě hřbitova zažádat. 

 

 

13. Mohu vjet do areálu hřbitova autem?

Vjezd na hřbitov autem je povolen pouze se souhlasem Správy hřbitova. Povolení je bezplatné a je vydáváno za účelem úpravy hrobového místa. Jednorázové povolení k vjezdu může být vystaveno  i osobám zdravotně postiženým a osobám se sníženými možnostmi pohybu. 


Naše doporučení: Povolení lze vyřídit také prostřednictvím e-mailu (uveďte prosím jméno nájemce, číslo hrobu, SPZ auta a datum, na které povolení k vjezdu potřebujete).

 

 

14. Z hrobu mi byla odcizena část hrobového zařízení, na koho se mám obrátit?

Městská policie Holešov provádí preventivní obhlídky pohřebiště, zejména o svátcích a na Dušičky, ale zabránit všem nepříjemnostem nedokážeme. Pokud Vám bude odcizena část hrobového zařízení, obraťte se na Policii ČR. Vzhledem k tomu, že se jedná o Váš majetek, nemá Správa hřbitova v tomto ohledu žádné kompetence. 

 

 

15. Co mám dělat, když došlo k poškození mého hrobového zařízení?

Záleží na tom, co poškození způsobilo:

 

Naše doporučení: Pokud máte uzavřenou pojistku na pojištění majetku, lze do ní zahrnout i pojištění hrobového zařízení, tedy pomníku, krycí desky atd.  

 

 

16. Rád bych nechal odstranit strom, který mi vadí při užívání hrobového místa, jak postupovat?

Obraťte se na Správu hřbitova. Vaše žádost bude následně postoupena k posouzení Odboru životního prostředí města Holešova. Před podáním žádosti pečlivě zvažte její důvod – znečišťování nebo poškození hrobu stromem není považováno za dostatečný důvod. Žádosti bývají zpravidla schváleny pouze v případě, že strom představuje bezpečnostní riziko (např. je poškozený nebo hrozí jeho pád).


Naše doporučení: Nevysazujte okrasné dřeviny (např. túje, smrčky, mahonie) přímo do plochy hrobového místa. Časem mohou přerůst a omezovat okolní hroby a budete vyzváni k jejich odstranění. 

 

 

17. V okolí mého hrobového místa je příliš vysoká tráva, na koho se obrátit?

Ve vegetačním období probíhá sekání trávy průběžně po celém hřbitově. Pokud je tráva u Vašeho hrobu vyšší, její posekání se uskuteční v nejbližších dnech. V případě, že potřebujete zajistit upravené okolí hrobu před důležitou událostí, jako je uložení rakve či urny, můžete požádat Správu hřbitova o přednostní posekání daného místa. 

 

 

18. Co mohu nechat připevnit na desku kolumbária a jaké pietní předměty mohu uložit na římsu kolumbária?

Deska kolumbária je součástí nájemného, proto na ni nelze připevňovat libovolnou výzdobu, ale pouze mosaznou sadu lucernu a vázičku, popisek na desce má být zhotoven ve zlaté barvě.

Na římsu kolumbária je zakázáno umisťovat svíčky, svítilny a jiné předměty. Správce je oprávněn takovéto předměty z římsy nechat odstranit. 


Naše doporučení: Vnímejte desku v kolumbáriu jako důstojné pietní místo, kde není třeba umísťovat kromě k tomu určené vázičky a lucerničky žádné další předměty a berte ohled na ostatní nájemníky kolumbária, kteří s Vámi nemusí sdílet Váš vkus.

 

 

19. Potřebuji očistit hrobové místo, na koho se můžu obrátit?

Společnost TAS Holešov, s.r.o. nabízí profesionální službu úklidu a údržby hrobových míst dle individuálních požadavků zákazníka. Součástí nabídky je také umístění tematické výzdoby a zapálení svíček v předem určeném termínu – například u příležitosti výročí, svátků nebo Památky zesnulých.

 

Každý zásah dokumentujeme: obdržíte fotografii před a po úklidu i snímek s umístěnou výzdobou, abyste měli jistotu, že je o místo důstojně postaráno.


Objednání služby je snadné – navštivte naše webové stránky TAS Holešov, s.r.o. a v sekci „Hřbitov“ naleznete přehledný objednávkový formulář spolu s aktuálním ceníkem.


Naše doporučení: Kontaktujte přímo Správu hřbitova, domluvíme se na Vašich požadavcích, společně objednávku vyplníme a řekneme si vše potřebné.   

 

 

20. Jsou některé úkony Správy hřbitova Holešov, jako například povolení k vjezdu nebo výpis urny z evidence hrobového místa, zpoplatněny stejně jako na jiných hřbitovech?

Ne, nejsou. Povinnost nájemce je mít řádně uhrazenou nájemní smlouvu, všechny ostatní běžné úkony provádíme zdarma.